Relapse 420 Comedy Tent

Relapse

Hey all you joke-sters…Be on the look out for film crews throughout the fest wanting to record your favorite joke to replay in the Relapse 420 Comedy Tent.

Come out on Saturday and Sunday during the day for improv workshops for all ages.  Check out some professional improve shows from Dad’s Garage and Relapse Theater throughout the weekend.  Then button the hatches for some stand up comedy from some famous Atlanta Comics…

Partners-In-Crime 2014:

1Up Comedy Night
Atlanta Improv Comedy Club
Atlanta Improv Events
Automatic Improv
BANSHEE IMPROV
Beer and Comedy Night
Drafts and Laughs
Geekapalooza
Giddy Up Boys
Hole in the Wall
Improv School of Atlanta
Joel Byars Standup Show
Lady Parts Improv
Laughing Skull Lounge
Relapse Theatre
Richard Kickers
Shark Party
The Hangar
The Happy Happy Stand Up Jamboree
The Real McCoy Comedy Show
The Village Theatre
VONschmalhausen
Whole World Improv Theatre
WonderComedy
Words in Motion Acting Classes

 

PERFORMANCE SCHEDULE:

Friday April 18th, 6:00 PM – 6:25 PM
Shark Party – Improv Comedy

Friday April 18th, 6:30 PM – 6:55 PM
Richard Kickers – Improv Comedy
Free flowing improv comedy featuring an All-Star cast from the show’s history.

Friday April 18th, 7:00 PM – 7:50 PM
The Real McCoy Standup Show
Mario Carreras
Narado
Nathan Baine
Rob Lear
Sarah McCoy

Friday April 18th, 8:00 PM – 8:50 PM
The Brink – Improv Comedy

Friday April 18th, 9:00 PM – 9:50 PM
Hole in the Wall – Standup Comedy
Ben Palmer
Ben Popkin
Brent Star
Hole in The Wall
Lavar Walker
OD

Friday April 18th, 10:00 PM – 10:50 PM
Atlanta Improv – Standup Comedy
Clayton English (TBD)
Gilbert Lawand
Mike Albanese
Mo Aurora

Saturday April 19th, 1:00 PM – 1:55 PM
Words in Motion Acting Classes – Kids Improv Workshop

Saturday April 19th, 2:00 PM – 2:55 PM
IMPROVIUS PRIME – Kids Improv Show from Whole World Theatre

Saturday April 19th, 3:00 PM – 3:25 PM
Whole World Improv Theatre – Improv Comedy

Saturday April 19th, 3:30 PM – 3:55 PM
The Village Theatre – Improv Comedy

Saturday April 19th, 4:00 PM – 4:25 PM
Lady Parts – Improv Comedy
Caroline Schmitt
Cassidy Jane Tootle
Ellen Briggs
Molly Pease
Sahima Godkhindi
Spencer Katherine Tootle

Saturday April 19th, 4:30 PM – 4:55 PM
WonderComedy – Standup Comedy
Andrew Michael
Austin Chardac
Justin Harris
Trey Dunn

Saturday April 19th, 5:00 PM – 5:55 PM
The Hangar – Standup Comedy
Brian Emond
Cherith Fuller
Jake Head
Kevin Saucier
Paige Bowman
Rob Haze

Saturday April 19th, 6:00 PM – 6:50 PM
Beer and Comedy Night – Standup Comedy
Jeremy Mesi
John Michael Bond
Kristi Snyder
Sarah McCoy
Zachary Lamplugh

Saturday April 19th, 7:00 PM – 7:55 PM
The Happy Happy Stand Up Jamboree
Andrew Markle
Brent Star
Gay Bob
Ian Aber
Julie Osborne

Saturday April 19th, 8:00 PM – 8:50 PM
Joel Byars Comedy Hour – Standup Comedy

Saturday April 19th, 9:00 PM – 9:50 PM
Laughing Skull Lounge – Standup Comedy
Andrew George
Dan Weeks
Josh Chudnovsky
Mike Albanese
Neal Reddy

Sunday April 20th, 1:00 PM – 1:50 PM
BANSHEE IMPROV – Kids Improv Workshop

Sunday April 20th, 2:00 PM – 2:25 PM
Automatic Improv – Improv Comedy

Sunday April 20th, 2:30 PM – 3:25 PM
Giddy Up Boys – Standup Comedy

Sunday April 20th, 3:30 PM – 4:20 PM
Drafts and Laughs – Standup Comedy
Andrew Michael
Ben Davis
Cherith Fuller
Chris Ledford
Dayne Swerdling (TBD)
Jake Brannon
Samm Severin

Sunday April 20th, 4:30 PM – 5:20 PM
Geekapalooza: Standup Comedy from Georgia Tech
Ali Foreman
Kireet Nimmagadda
Lew Lefton
Michael Dowe
Pete Ludovice
Trey Braun
Viet Huynh

Sunday April 20th, 5:30 PM – 6:20 PM
1Up Comedy – Standup Comedy
Chris Ledford
Conrad Brombereck
Kelly Spillman
Mark Serdoula
Mike Humphrey
Noe Gonzalez
Tommy Stracke

***Improv and stand-up comedy shows may not be suitable for children.  Please laugh responsibly.***

Sponsored by:

Ballistic